Zářivkové trubice se v minulosti netěšily příliš velkému zájmu veřejnosti, resp. poskytovaly sice vysoký světelný tok a mohly nabídnout dostatek světla v průmyslu, ve školách, obchodech, veřejné dopravě a na mnoha dalších místech, ale s kvalitou osvětlení to nebylo příliš valné.

Šlo totiž o studený odstín světla vhodný spíše pro práci, navíc bylo světlo příliš ostré, bodavé, a např. do místností pro odpočinek zcela nevhodné. Lidé se tak mohli na vlastní kůži přesvědčit, co to znamená, když přirozené denní světlo nahradíme jen částí spektra.

zapadající slunce

Kritika zasáhla zářivky i v porovnání s klasickými Edisonovými žárovkami s wolframovým vláknem, proces žhavení vlákna vytvářel světlo příjemnější, v teplém odstínu, jehož index podání barev byl velmi vysoký.

kompaktní zářivka

Vsaďte na moderní plnospektrální zářivky

Dnes se zářivky těší velkému zájmu vzhledem k tomu, že se již vyrábí i jako tzv. plnospektrální zdroje. Tento výraz znamená, že vyzařované světlo je téměř věrnou kopií světelného viditelného spektra slunečního svitu. Ačkoli jde o světlo umělé, svítí tak, jako bychom byli ozářeni slunečními paprsky (v optickém oboru spektra, samozřejmě).

Co nám plnospektrální zářivka Spectrasol přinese?

Navrací do rovnováhy – cokoli je přirozené, bývá obvykle v rovnováze. Na svém životě to vnímáme rovnovážným stavem mezi prací a odpočinkem, spánkem a bdělostí, a to samé se týká hormonů. Hormonální rovnováha mezi stresovými hormony a hormony štěstí je jednou z podmínek spokojeného a dlouhého života. V rovnovážném stavu se lépe soustředíme, nejsme agresivní, nepodléháme tolik depresím, lépe čelíme stresu, máme více chuti na sex, lépe se nám vstává a dobře spíme, podáváme vyšší pracovní výkon, jen tak něco nás nerozhází a máme také lepší vztahy s lidmi.

Vsadit na plnospektrální osvětlení je tedy dobrou volbou nejen kvůli věrnosti barev osvětlených předmětů, ale především s ohledem na naše zdraví.