Mít doma klasický krb na dřevo je snem mnoha lidí. Pokud se lidem už takový sen splní, bývá obvykle starostí, kde sehnat dřevo na podpal, a jak jej uskladnit, aby bylo dřevo dobře vyschlé a v krbu dobře hořelo. A dřevo by opravdu dobře vyschlé být mělo, neboť když je dřevo navlhlé, tak má podstatně nižší výhřevnost v krbu.
hromada dřeva
§ Velkou část tepla ze dřeva by totiž spotřebovalo odpařování vody.
§ Navíc navlhlé dřevo málo hoří, nevydává tolik tepla, ale zato velké množství kouře.
§ Mimoto vlhké dříví zanáší ohniště.
§ Znečišťuje dvířka.
§ Vlhké dřevo dokáže ucpat komín.
§ Kamna jsou od něho plná dehtu a jejich životnost se výrazně snižuje.
Snížit vlhkost v topném dřevu se dá dvěma způsoby:
v Můžeme dřevo nařezat a naštípat hned po vytěžení a následně uložit alespoň na dva roky na dobře provětrávané místo, které je opatřené stříškou. Také je dobré naštípané dříví nechat na hromadě několik dní na slunci vyschnout.
v Anebo se dřevo nechá pomalu vysychat ve špalkách. Ty se pak teprve nařežou, až vyschnou, naštípají a uloží pod přístřešek.
dřevo na topení

Postavte si dřevník

V první řadě je třeba vytvořit dobré podmínky pro to, aby dřevo nevlhlo.
§ Mnohdy postačí, aby se dřevo uskladnilo pod přesahem střechy u stěny, kde na něj bude alespoň po část dne svítit slunce. Dobré je ještě naskládaná polínka od země podložit, aby vzduch mohl sušit dřevo i odspoda. Zároveň ponecháme nějaké mezery mezi polínky, aby mohl vzduch proudit i okolo nich a napomáhal tak vysychání dřeva. Také za těsně naskládaným dřevem se udržuje vlhkost, proto po několika vrstvách proložíme polínka také kolmo.
srovnané dřevo
§ Pokud skládáme dříví do volně stojící hranice, uložíme jej naprosto stejně. Tady je ale třeba udělat shora stříšku, aby nám na naskládané dřevo nepršelo. Boky přístřešku necháme zcela volné, aby nám dřevo nezplesnivělo, nebo nezahnilo. Přístřešek by také měl stát na vzdušném místě, čelem k jihu.