Pokud patříte mezi ostřílené kytaristy, pak pro Vás pojem kytarový pedál nebo efekt není neznámý. Pro ty, kteří by se hrou na elektrickou kytaru neměli takové zkušenosti, jedná se o krabičky, které se zapojují mezi kytaru a zesilovač či kytarové kombo. Tato věcička umí signál přicházející z kytary pozměnit a vydat doplněný nebo dotvořený. Díky nim má pak hra na elektrickou kytaru nový rozměr a pokaždé může znít originálně a neotřele. Existuje mnoho různých typů pedálů, a navíc je vyrábí různé firmy, takže není jednoduché se v široké nabídce zorientovat a vybrat si správně.

kytarista

Mezi nejběžnější efekty patří Overdrive a Distoriton. Overdrive je typický z hudby 60. let a Distortion z různých metalových žánrů. Oba dodávají kytaře špinavých a chraplavý hlas, ale Distorition je agresivnější, takže se lépe hodí do temnější hudby. Dalším známým je Ekvalizér, který je schopen zesílit nebo zeslabit určité frekvence, jako basy, středy či výšky. Velmi dobře v praxi působí Phaser. Ten vybírá určité pásmo frekvencí, upravuje jeho hlasitost a s drobným zpožděním přidá jeho posunutou kopii. Ve výsledku na Vás hra působí, jako by pedál dýchal. Tremolo a Reverb jsou pedály, které bývají často již od výrobců zabudovány do hudebních nástrojů. Tremolo je jedním z nejstarších efektů a přidává se ke hře proto, aby opakovaně zesiloval a zeslaboval signál, takže při poslechu https://chuvicky.heureka.cz/alecto-pristroj-k-poslechu-miminka-v-brisku/ budete vnímat „houpání“ hudby. Reverb dodává hře prostor, Vaše posluchačstvo pak bude mít dojem, že hrajete ve velké hale, pokoji nebo třeba v jeskyni.

elektrická kytara

Na stránkách feedbackpedals.com najdete velké množství kvalitních pedálů. Mezi jejich bestsellery patří Fulltone OCD V2. Jedná se o typ overdrive a oproti původní verzi je vylepšený o nový obvod a přepínání True Bypass s jejich patentem Enhanced Bypass. Po jeho použití je hra nevšední a nezapomenutelná.