Úklid domova

Neříkáme že musíte gruntovat od rána do večera, ono s bříškem to ani moc nejde. Ale určitě se raději vrátíte do uklizeného a čistého domova, než kdyby vás přivítal pohled na špinavou koupelnu nebo kopu prádla. To by vám na náladě moc nepřidalo. Poproste o pomoc manžela, maminku nebo tchyni a společně připravte útulné a čisté prostředí pro vašeho malého broučka.

miminko

Oblečení pro miminko

Určitě je fajn, pokud budete mít připravené (vyprané a vyžehlené) oblečení pro miminko https://www.kojeneckeobleceni.cz/Kojenecke-soupravy-PORODNICE-c2_0_1.htm na pár dnů dopředu. Vyhnete se tak tomu, že byste musela každý den prát nebo shánět vhodné oblečky.

Tip: u malých miminek volte rozpínací overaly a bodyčka. Přetahovací přes hlavu pořiďte až bude prcek trochu starší a vy si budete jistější.

Výživné potraviny

Těhotenství, porod, kojení a nevyspání je pro tělo obrovská zátěž. Proto i vy musíte pravidelně doplňovat energii. Nezapomínejte na sebe a udělejte si zásoby kuřecího vývaru do mrazáku. Lednici naplňte jogurty, zdravými pomazánkami, vejci a libovým masem. Do spíže si nachystejte ořechy, ovesné vločky, sušené ovoce, celozrnný chléb a ovocné kapsičky.

Tip: pro zvýšení tvorby mléka nezapomeňte na kojící čaj

smoothie

Plenky, přebalovací podložky a ubrousky

Plenek, přebalovacích podložek i vlhčených ubrousků si udělejte dostatečnou zásobu. V prvních dnech je spotřeba opravdu veliká. A těžko budete v pátek večer shánět balík plen. Pro sebe si připravte poporodní vložky a vložky do podprsenky.

Co ještě doporučují zkušené maminky:

  • spěte, když spí miminko
  • odpočívejte a dopřejte svému tělu čas na regeneraci a zotavení
  • emoce budou díky hormonální nerovnováze jako na horské dráze, dejte jim průchod, buďte na sebe laskavá a nebojte si říct o pomoc
  • stanovte návštěvám jasná pravidla, šestinedělí je čas pro vás a miminko, čili každodenní návštěvy nebudou to pravé ořechové
  • na období šestinedělí si neplánujte žádné velké akce či změny
  • v péči o miminko se řiďte svou intuicí a mateřským instinktem