Hra na kytaru není těžká a zvládne ji téměř každý. Z toho důvodu je kytara mezi lidmi tak populární. Když si usmyslíte, že se chcete naučit hrát na nějaký hudební nástroj, pravděpodobně první, na co pomyslíte je hra na kytaru. Samotná technika je snadná. V pravé ruce tržíte trsátko (či hrajete prsty) a udáváte rytmus písničky. Levá ruka se vyskytuje na krku a jejím hmatníku, zde chytáte určité hmaty strun. Konkrétnímu mačkání správných strun na správném pražci se nazývá akord.

hra na kytaru

Akord je stavební jednotka kry na kytaru. Jestliže se rozhodnete naučit se novou písničku, první krok je hledání akordů. Dlouhou dobu se jednalo o základní prvky hudby. Není potřeba znát a ovládat velké množství akordů. K zahrání mnoho písniček vám postačí základní akordy. Důležité je neztrácet trpělivost. Ne každá akord se hraje pohodlně od samého začátku. Stačí cvičit, cvičit, cvičit a pak už to půjde samo.

akordy

Jaké je dělení základních akordů kytarových akordů?

  • Durový – značen velkým písmenem, např. A (čte se A dur)
  • Mollový – značen velkým písmenem + m (popřípadě mi), např. Gm (čte se G mol)
  • Sedmičkový – značen velkým písmenem a číslem sedm, např. D7 (čte se D sedm)

Jak se učit hrát kytarové akordy?

Stačí zavítat na internet, kde najdete mnoho instruktážních videí, kde je vám vysvětlováno jak na to. Jestliže vám tato metoda nevyhovuje stačí si najít obrázek konkrétního akordu. Vyznačené tečky znázorňují místa, kde prsty držíte strunu. Nevíte, jak tam prsty naskládat? Jistě naleznete obrázek i s přiloženými prsty. A co dál? Nyní stačí pouze opakovat a cvičit a pohyby si zautomatizovat. Postupně se učte akordy a nezapomínejte trénovat také přechody z jednoho akordu na druhý. Cviku pomůže také měnění temp pravou rukou. Z počátku je mačkání strun velice nepohodlné až bolestivé, zahrání akordu se zdá až nemožné. To je však pouze dočasný stav. Jaké jsou ty nejpoužívanější a nejzákladnější kytarové akordy, které když se naučíte, tak zahrajete většinu písniček? G, C, D, Dm, A, Am, E, Em. Toto jsou akordy na kytaru pro začátečníky. Začínejte s A a Em, protože jsou nejjednodušší.