Obrábět materiál můžeme různými způsoby, přičemž u rotačních součástí je hodně oblíbený soustruh. Potřebujeme k tomu dobrý soustružnický nůž.

Soustružení obrobků

Rotační součásti

Řadíme mezi ně například hřídele, kdy potřebujeme dosáhnout různých průměrů, zápichů, zkosení a podobně, jenž jsou po celém obchodu stejné. Proto je tu soustruh, který nám zajistí otáčením obrobku ve sklíčidle potřebná tvar stejný podle osy souměrnosti. Samozřejmě tím to nekončí, protože si můžeme do koníku upnout vrták či závitník přes závitovou hlavu, takže v ose můžeme vrtat a řezat závity potřebného průměru.

detail soustuhu

Soustruhy bývají masivní stroje, jenž umožňují opracovávat i větší obrobky. O pohon se většinou stará výkonný elektromotor, kdy je jeho kroutící moment přenášen přes převodovku, abychom mohli snadno měnit rychlost posuvu a otáčky sklíčidla. Dnes už jsou velmi rozšířené CNC soustruhy, protože počítačově řízený stroj pracuje s vysokou rychlostí a přesností, přičemž chybovost je mnohem menší než u lidského faktoru, takže můžeme zajistit efektivní výrobu, ale počítejte s vyššími pořizovacími náklady.

Nástroje

Hlavním nástrojem při soustružení je soustružnický nůž, ovšem není to jen tak. Máme jich totiž spoustu druhů. První dělení je podle tvaru, přičemž ten nám udává, jakým směrem a kde můžeme obrábět. Dále záleží na jeho materiálu, protože má jistou tvrdost a podle toho můžeme pracovat s určitými materiály.

sklíčidlo soustruhu

Nůž může být v kuse či mít jenom vyměnitelnou destičku, kterou jakmile opotřebíme, tak se vymění za novou a nástroj můžeme zase naplno používat. Nástroje jsou normalizovány, takže stačí pro dané obrábění zvolit správný typ nože a ten už není problém zakoupit a nechat si jej poslat. V nabídce naleznete pouze ověřené nástroje, takže se nemusíte obávat jejich výdrže v reálném provozu. Díky široké nabídce můžeme pokrýt dodávku všech potřebných soustružnických nožů, takže můžete soustružit, jak se Vám zlíbí. Samozřejmě je nutné dodržovat řeznou rychlost a podobně.