Termín skialpinismus vám nic neříká? Dá se říci, že se jedná o turistiku na lyžích. Místo pohorek však skialpinisti obouvají speciální lyžáky, ke kterým patří o něco lehčí lyže než ty klasické, speciální vázání a stoupací pásy umožňující chůzi do kopce. Cílem je s touto výbavou vystoupat na vrchol a následně sjet ve volném terénu. Tento druh sportu je z toho důvodu vhodnější pro zkušené lyžaře, kteří si v takové terénu při sjezdu poradí. Zatímco výstup nahoru spočívá v dobré fyzické kondici, sjezd dolů si žádá určitou dávku odvahy a výborných lyžařských dovedností. Samozřejmě vždy platí pravidlo, že sjíždíme v terénu, kde nehrozí lavinové nebezpečí.
skialpinismus hory
Líbí se vám tato představa trávení času na horách? Není náhodou, že kouzlu skialpinismu podléhá stále více lyžařů, výjimkou nejsou ani ti čeští. Určitě se mnohým z vás honí hlavou, že tento sport lze provozovat pouze v zahraničí, avšak česká pohoří dokáží také dobře posloužit, zejména pro začátečníky.

Nyní se podrobněji podívejme na základní výbavu, která je nutná k tomu, abychom mohli začít.

1)     Lyže

Lyže jsou podobné lyžím sjezdovým. Avšak vhledem k tomu, že je cílem stoupat na vrchol, jsou o něco lehčí.

2)     Stoupací pásy

Aby bylo možné stoupat do kopce, musí se na skluznici lyží nalepit stoupací pásy. Dříve se využívaly tulení pásy, dnes jsou nahrazovány pásy syntetickými. Tyto pásy umožnují klouzání směrem dopředu ale díky své struktuře brání klouzání skluznice dozadu, díky čemuž lze stoupat na lyžích do kopce.
výstup lyžařů

3)     Vázání

Skialpinistické vázání má při výstupu volnou patku s nastavitelnými opěrkami, které usnadňují chůzi do kopce. Na sjezd se naopak přepne do režimu bezpečnostního vázání, jako je tomu u klasických sjezdových lyží.

4)     Lyžáky

Lyžáky, které se pro tento druh sportu používají, jsou výražně lehčí než pro klasické lyžování. Musí umožňovat ohýbání v kotníku. Navíc můžeme přepínat mezi dvěma módy pro výstup nebo sjezd.
Pokud jste ještě tento druh sportu nevyzkoušeli, pořiďte si základní výbavu a vyrazte do hor. Pro začátečníky je nejvhodnější mírný kopec s jednoduchým sjezdem. Časem budete moct vyrazit do vyšších pohoří. Ještě více se tak přiblížíte otevřené přírodě, nádherným výhledům a krásným adrenalinovým sjezdům.