Kromě tisíců uměleckých děl zde najdete i kousky, které tvoří dočasné a stálé expozice a jsou zde i umělecká díla, která dávají osobnost samotné budově. Od monumentálního restaurátorského projektu staré textilní továrny až po obrovskou nástěnnou malbu, která přivítá návštěvníky při příchodu.
abstrakt černá a bílá
 
SPLAT, Sol Lewit
Mezi prvními díly, která uvidíte, když překročíte práh CaixaForum, je nástěnná malba „Splat“, kterou umělec Sol Lewit vytvořil v roce 2001 na objednávku fondació Bancària La Caixa.  Onomatopoeia je slovo, které vyjadřuje vše, co vidíte v 18 metrech umění. Devět barev vyjádřených nepravidelnými čarami. Je to jednoduchý kus, exploze barev zcela otevřená interpretaci diváků všech věkových kategorií. Dílo si nejlépe vychutnáte, když budete chodit od jednoho konce k druhému a použijete svou představivost a smysl pro hru.
 
AMBIENTI SPAZIALI, Lucio Fontana
Během dne mohou zůstat bez povšimnutí, ale s přibývající tmou venku se rozjasní v CaixaForum festival světel. Jedná se o světelný strop navržený architektem Aratou Isozaki, který mění barvy a zabarvení hlavní haly. Uprostřed vchodu uvidíte stropní čmáranice „Prostorové prostředí č. 51-A“, neonovou strukturu vytvořenou pro IX Triennale di Milano v roce 1951 Lucem Fontanou.
PAIN SPACE, Joseph Beuys
Středně velká místnost lemovaná olovem. Chladný prostor s jednou žárovkou jako bodem světla, který vyzývá ke vzpomínce a izolaci. Místo, kde se konfrontují lidské bytosti.  Tuto instalaci vytvořil německý umělec Joseph Beuys v Düsseldorfu v roce 1983 v galerii Konrad Fischer. Od té doby byla instalována pouze jednou, a to v jejím současném útočišti v CaixaForum.
moderní architektura
 
ARCHITECTURAL RESTORATION, Arata Isozaki & Co
CaixaForum je skvělým příkladem toho, jak dva velmi odlišné, téměř diametrálně odlišné architektonické styly mohou žít společně v dokonalé harmonii. Dlouhá léta byla budova současné galerie ve stavu chátrání a neviditelnosti. Až Fundación Bancaria La Caixa pověřila katalánského architekta Josepa Puiga obnovou této bývalé textilní továrny. K obnovám se připojil také japonský architekt Arata Isozaky, který jako inspiraci využil sousedního pavilonu Mies van der Rohe. Isozaki vyvinul vstupní a recepční prostor. Na úpatí ulice přivítá návštěvníky kovová a skleněná plastika stromů, která vyjadřuje představu o obklopení přírodou této oblasti Montjuic.