Nechcete utrácet peníze za novou kabelku a máte touhu naučit se správně techniku plstění a kabelku, sponku, nebo třeba šálu si vyrobit samy? Máme pro vás materiál, ze kterého si můžete uplstit cokoli budete chtít! Dokonce jsem viděla takto vytvořené i boty, postup je už ale složitější a najdete ho na youtube! vaší fantazii se meze nekladou!

Co je plstění https://www.prima-obchod.cz/produkty/kreativni-potreby/plstenia jak na to?

Co potřebujeme k plstění?
plstící jehly, ovčí vlnu, molitanovou podložku

plstění-bačkory

Suché plstění
Základním prvkem plstěných výrobků je kulička, u níž tedy začneme. K dispozici máme dvě plstící jehly. My začneme tou hrubší, větší. Poté pícháme ze všech stran a průběžně otáčíme naší budoucí kuličku. Až dosáhneme vytvoření kuličky, vezmeme si menší, jemnější jehlu a do kuličky opět pícháme a máme kuličku. Uplstit se dá jakýkoli tvar, ale začínáme se vše učit na kuličce.

kuličky z ovčí vlny

A jak na plstění mokrým způsobem?
Potřebujeme horkou vodu, mýdlo, utěrku a na ní bublinkový papír při práci. Namydlíme a navlhčíme ovčí rounu, ze začátku nesmíme rouno mačkat! nikdy ho nestříháme, pouze trháme! Mýdlo je důležité pro to, že vlákna se po sobě kloužou a uvnitř se srážejí. Nesmíte si tam dát ale příliš mýdla, nebo příliš vody! voda musí být vždy horká. Dáme k sobě takové barvy, jaké chceme. Vrstvy dáváme na sebe, jednu na druhou. Navlhčíme rounu vodou s mýdlem, přikryjeme bublinkovou fólií a třeme dlaní, která je namydlená mýdlem. Třeme tak dlouho, než se nám udělá vrstva, vytvoříme si tvar, jaký chceme. Při plstění kuliček – při správném plstění se kulička zmenšuje, při špatném se nám na materiálu dělají vrásky. Vrásky můžeme rozmasírovat, pokračujeme do zmenšení vlny.

Nabízíme ovčí rouno různých barev!

Pomocí této techniky si můžete vyrobit například náušnice, spony do vlasů, náhrdelníky, nebo při tvorbě šál, klobouků, nebo i při tvorbě kabelek a tašek. Spoustu plstěných tašek jsem viděla a jsou opravdu moc pěkné!