Háčkování patří mezi plošné textilie, jeho základem je nahození a tím se vytvoří smyčka. K zhotovení je potřebný háček neboli háčkovací jehla. Pomocí háčku se pak tvoří očka z příze. Původ háčkování není znám, podle některých předpokladů tato technika pochází z Tibetu nebo z Číny. Jeho první písemné zmínky jsou ze začátku 19. století z Anglie. Ruční háčkování je moderní i dnes, buď jako malé řemeslo nebo jako koníček. Koncem 19. století se začala rozvíjet i průmyslová výroba háčkované textilie.
háčkované dýně
Základem je oko, zejména pevné nebo řetízkové oko, dále pak je sloupek a ten může být buď krátký, dlouhý nebo polo, díky tomu se tvoří také pecičky, pikotky, řetízkové sloupky nebo nahazované sloupky. Z pikotek a peciček se pak tvoří další nové druhy stehů, zejména tuniský, ruský, hvězdicový a pikotový. Tyto stehy patří mezi základy háčkovacích technik.
Háčkovací techniky:
· Bosenské – textilie připomíná tkaninu
· Tuniské– velmi podobné pletenině
· Irské – tato technika vznikla v polovině 19. století, kdy se snažili napodobit benátské paličkované krajky. Irská krajka se považuje za excelentní umění.
K háčkování je potřeba kvalitní háček. Háčky se nejčastěji vyrábí z kovu, ale taky z plastu nebo bambusu. K mání nám je několik velikostí, od těch nejmenších 0,1 až po nejsilnější velikosti 16. K vybrání nám jsou háčky buď klasické, nebo se silnější rukojetí. Dále je potřeba háčkovací příze, ta se dodává s větším zákrutem než u tkalcovských přízí, jejich zákrut je okolo 20 – 30 %. Nejčastěji se používají příze bavlněné, ale také se používají směsné příze.
barevné háčky
Jak jsme psali, že háčkovací stroje se začaly používat koncem 19. století. V dnešní době se využívají osnovní pletací stroje, ty umí napodobit mnoho háčkovaných výrobků, kromě háčkování do kruhu.
Co se týče ručního háčkování, tam se kreativitě meze nekladou. Dá se uháčkovat cokoliv například ubrusy, dečky, bačkory, oblečení, hračky, ozdoby atd. Háčkovat může kdokoliv. Z řetízkových ok, která se kombinují s krátkými, polodlouhými a nahazovanými sloupky, dokáže každý začátečník udělat zajímavý výrobek. Háčkování je dobré na stres a může háčkovat kdokoliv, třebas i muži.