Ženšenů existuje několik druhů, za ženšeny jsou považovány obecně rostliny tzv. adaptogenní, jejichž schopnosti docílit hormonální rovnováhy v organismu předčí běžné bylinky z naší zahrádky. Jednám z nejvýznamnějších a také nejrozšířenějších adaptogenů je korejský červený ženšen Erectmax. Roste ve vysokých horských polohách v oblasti, zvané Čchang-Paj. Rostlina v průběhu svého života v sobě kumuluje mnoho živin, aby dokázala přežít v drsných přírodních podmínkách, a nejvyšší koncentrace nastává po zhruba šesti letech jejího vývoje. Tehdy se rostlina sklízí a využívá se její kořen, ten je pro nás největším přínosem. A čím je prospěšný?

kořen korejského ženšenu

Emoční výkyvy – všudypřítomný stres zasahuje každého z nás, to nelze popřít, je to bohužel chronický stav naší společnosti, kdy je jednotlivec vystaven tolika povinnostem, že mnohdy přesahují rámec jeho možností. Proti stresu se však špatně bojuje tehdy, jste-li natolik vyčerpaní, že se cítíte frustrovaní a emočně „na dně“. Adaptogenní bylinky včetně červeného ženšenu srovnávají hormony do rovnováhy, což navozuje přirozený stav, jaký by v těle měl panovat, a pomáhá to stresu se účinně postavit. Je to rozhodně lepší volba, než káva a cigareta nebo sklenka alkoholu, které nic neřeší.

rostoucí ženšen

Vytrvalost, síla, konstruktivní myšlení – hormonální rovnováha úzce souvisí i s životní vitalitou, je to jedna z podmínek našeho správného fungování. A kdo je oslabený či frustrovaný, bývá často nemocný, selhává i jeho imunitní systém a může to mít i fatální následky.

Zlepšení regenerace – jestliže je tělo nastaveno na optimální fungování, bude se lépe regenerovat, výše uvedené problémy jsou začarovaným kruhem a právě adaptogeny vás z něj dostanou. Regenerace je základní životní proces, a čím je tato schopnost horší, tím rychleji stárneme a zbytečně brzy umíráme.

Sexualita – život bez sexu je pro dospělého člověka jako pokrm bez chuti. Jídlo bez chuti vás sice vyživí, ale na jeho konzumaci se rozhodně netěšíte a nemáte z ní dobrý pocit. Korejský červený ženšen obnovuje i přirozené funkce pohlavních orgánů a navíc podporuje libido, jinými slovy chuť na milování.