Dveře jsou svým způsobem druhem nábytku. Jejich skleněné výplně jsou nesmírně praktické a zároveň vkusné. Používají se v bytových interiérech poměrně běžně již desítky let, byly dokonce součástí standardu panelových a cihlových bytových domů v polovině 20. století. Tehdy se ovšem dveře osazovaly obyčejným sklem, které se při nárazu rozsypalo na tisíce kousků. Že v té souvislosti docházelo i k vážným úrazům, není třeba předesílat.
vytapetována stěna.png
Projít zkrátka skleněnými dveřmi v předsíni představovalo zásah lékařské ambulance nebo pohotovosti s mnohadenní pracovní neschopností. Horší případ nastal, jestliže byly v domácnosti malé děti, nebo velcí psi. Z tohoto důvodu se lidé takových dveří zbavovali, anebo výplně nahrazovali dekorovanou překližkou. V současné době však není třeba nic takového řešit, stačí objednat dveře s bezpečnostním sklem.
otevřené dveře.png

Z automobilového průmyslu do výroby nábytku

Bezpečnostní sklo není nerozbitné, při překročení meze pevnosti se rozbije podobně, jako běžné skleněné výplně, bezpečnostní prvek však spočívá v něčem jiném. Jde totiž o podobný způsob technologie jeho výroby, jakou známe u automobilových skel. Jistě si dobře vybavíte situace, kdy se při autonehodě vysype čelní sklo, a pokud je posádka připoutána a chráněna airbagy, při nižších rychlostech se může nehoda obejít dokonce bez zranění. Co by se však stalo, kdyby při nárazu vysypané čelní autosklo nebylo rozdrobené na malinké neostré kousky, ale na tenké ostré jehličky? Relativní bezpečí posádky by se proměnilo na vražedný nástroj.
rozbité sklo.jpg

V ohrožení jsou zejména malé děti

Bezpečnostní sklo ve výplni dveří může být běžným standardem v domácnostech, kde pobíhají domácí mazlíčci, a kde si hrají malé děti. Jestliže dojde k rozbití bezpečnostního skla, to se jen vysype na drobné neškodné krystalky. Zákazníci dnes nejsou limitováni transparentním materiálem, ten se tónuje do mnoha barevných odstínů. Sklo může být čiré, nebo s pískovaným povrchem, který zajistí dostatečné soukromí v koupelnách a v ložnicích.