Dnešní děti jsou jiné. Běhat venku s balónem je už prostě nebaví. Mnohem raději tráví čas doma u počítače Kromě surfování po internetu, je baví počítačové hry. To funguje už řadu let. Poslední roky jsou největším hitem hry, které se dají hrát on-line přes internet. Podle výzkumů v nim mají zalíbení devět žáků z deseti a na chuť jim přicházejí velmi malé děti, které jsou ještě v předškolním věku.
Proč jsou tak oblíbené? Přinášejí odpočinek, člověk si může najít nové přátele.
ovladač na hry
Rozvíjí logické a strategické myšlení, takže rozhodně to není jen žrout času, jak se domnívají rodiče. Na internetu najdeme tisíce herních serverů, které obsahují databáze her. Na své si přijde i ten, kdo o sobě tvrdí, že ho online hry vůbec neberou. Pro hraní her není zapotřebí žádná speciální technická výbava. Stačí počítač a vysokorychlostní internet. On-line hry e dělí podobně jako desktopové hry podle žánrů na adventury (řešení rozličných úkolů), akční hry (střílečky, simulátory), arkády (stupňující se kola obtížností), strategie (ovládání skupiny objektů a manipulace ve svůj prospěch a neprospěch protivníka), simulátory (nejrealističtější napodobení činnosti např. sport nebo létání), hry na hrdiny (využívání fiktivních postav majících vliv na vývoj hry).
 zápisník na práci

V žádném případě nesmíte podcenit rizika

Samozřejmě hraní počítačových her přináší celou řadu rizik a to nikoli jen pro děti, ale často i dospělé. Nezřídka to bývají právě otcové, kteří své ratolesti zasvěcují do virtuální reality. Počítačové hry jsou přínosné a prospěšné z důvodů výše uvedených, ale velmi snadno na nich vzniká závislost. A vznik jedné závislosti člověk oslavuje, takž může být náchylnější k závislostem obecně. Snižuje se zkrátka jeho osobnostní imunita. Je proto určitě vhodné, aby děti a to bez ohledu na věk, měly rodiči striktně daná pravidla, jak dlouho mohou trávit čas na internetu.