Tato oblast nemá jen nádhernou přírodu s rybníky, ale také i krásné památky.
Český Krumlov
Český Krumlov
Je to kulturní a turistické centrum této oblasti. Není to žádné velké město, protože má jen 13 tisíc obyvatel. Jeho osídlení proběhlo již v pravěku a první hradiště bylo založeno čtyři tisíce let př. n. l. Celá výstavba se stala městem okolo 10. století a potom vystřídala několik sídlících rodů. Až v druhé polovině 16. století proběhla velká rekonstrukce na renesanční styl. Dokonce i světoznámý Rudolf II vlastnil tento hrad od roku 1601. Tak šla historie, až nadešla první světová válka, která město hodně poškodila a zemřelo zde hodně vojáků. V druhé světové válce byla zase v Krumlově potlačovaná demokracie, ale naštěstí jej v roce 1945 osvobodila americká armáda. Nyní už se žádné války a nestálého vlastnictví bát nemusíte. Město se zámkem je zapsané v UNESCU a proudí do něj hodně zahraničních turistů.
Rybník v Jižních Čechách
Zámek Dačice
Byl postaven v renesančním stylu v roce 1591 Oldřichem Krajířem z Krajku. Také měl hodně majitelů až jeho poslední Johann z Dalbergu zemřel roku 1940. Po konci druhé světové války byl zestátněn a otevřen i pro veřejnost. Delší dobu čekal na rekonstrukci, které nakonec byla dokončena v roce 1996. Nyní se proto nemusíte bát žádného samovolně rozpadajícího a chátrajícího zámku. Přes hlavní sezónu je otevřen od 10:00 do 17:00. Za vstup utratíte 120 Kč a pro dítě 80 Kč. Pokud jste ovšem rodina, tak se Vám určitě vyplatí rodinné vstupné.
České Budějovice
Hrad Zvíkov
Hrad nechal vybudovat známý Přemysl Otakar I. kolem roku 1230. Bohužel v historii hrozilo i jeho zchátrání, ale naštěstí byl opraven roku 1880. Také se k němu váže několik pověstí, o kterých se více dozvíte při návštěvě tohoto místa. Je to jedna z hodně navštěvovaných památek, proto se na ni také nezapomeňte zajet podívat. Ovšem přístup k hradu je nyní také snadný. Auto necháte na parkovišti a dalších 500 metrů k němu dojdete pohodově pro asfaltové cestě.