O letních táborech panují rozporuplné představy. Záleží totiž nejen na místě, kde dítě stráví třeba i několik týdnů v kuse, ale i na jeho povaze a věku. Zatímco někdo tedy vzpomíná na letní tábory jako na nejlepší období svého dětství, pro jiné to mohlo znamenat samotu a spoustu proplakaných nocí. Kdy je tedy vhodné o letním táboře uvažovat a kdy je naopak lepší počkat?
 
Věk není určující
Některé děti jsou již v raném věku vcelku samostatné, jiné jsou poměrně dlouhou dobu zcela závislé na rodičích. Uvažte proto, zda je vaše dítě schopné se v cizím prostředí samo zorientovat a komunikovat s cizími lidmi. Nelze očekávat, že dítě, které se na rodiče ve všem spoléhá a ještě nikdy bez nich nebylo mimo domov, zvládne tábor bez jakékoliv přípravy.
Zkuste se například domluvit s jinými rodiči, aby u sebe děti přespávaly Jednou u vás, podruhé u nich. Tak poznáte, jestli dítě zvládne být přes noc v jiném prostředí, a postupně jej na to zvykat.

Dopřejte mu též více svobody. Díky tomu se na vás stane méně závislé a bude mít větší chuť hledat si nové kamarády a objevovat okolí. Můžete jej například přihlásit na některé zábavné volno-časové aktivity, kde se seznámí s více dětmi.

Můžete se poté domluvit s vícero rodiči a poslat děti na tábor společně. Nebudou si tak muset zvykat na úplně nové prostředí s neznámými lidmi, ale budou se vzájemně podporovat a držet spolu.
 
Táboření je zábava
I když se může zdát, že vše bude v pořádku, nikdy si nemůžete být stoprocentně jisti, jak to dopadne. Letní tábor je však místem, které si během mnoha desítek let zamilovalo tisíce dětí, a ne bezdůvodně. Děti se dostanou do kontaktu s přírodou a zažijí mnoho dobrodružství, která jim doma těžko dopřejete, například spaní ve stanu, táboráky, noční stopování, a podobně.

Některé děti tam navíc naleznou přátelé, se kterými se vídají i v pozdějším věku, nebo se sami stanou táborovými instruktory. Zkuste tedy najít takový tábor, který bude vyhovovat konkrétním potřebám vašeho dítěte a dopřejte mu krásné letní prázdniny.